29 Ocak 2016 Cuma

KİŞİSEL GELİŞİYOR MUYUZ?
                       KİŞİ KENDİNDEN BİLİR İŞİ!                        özbenlik    Son zamanların modası, iş adamlarının, siyasetçilerin, sanatçıların gözdesi kişisel gelişim. Ne kadar dolu ve karizmatik bir kelime değil mi? Peki her gelişen iyi insan mıdır? Kişisel gelişim sadece, sosyal olmak, başarmak, iyi insan olmak mıdır?

    Kişisel gelişim bazı kaynaklara göre, insanın hayatı boyunca gezdiği, gördüğü yerlerden, okuduğu kitaplar, gazeteler, dergiler ve İnternet sayfalarından, okuduğu okullardan, çalıştığı yerlerden aldıklarıyla kendini geliştirmesidir. Yani biz zaten bilincimiz yerine geldiğinden beri kendimizi geliştiriyoruz, kişisel gelişim için şunları yapın bunları yapın, diyen bir sürü bilgiye de rastlıyoruz elbet. Bunlar kötü şeyler değil, Kişisel gelişimin yanına iyi bir insan olmak için kendimizi nasıl geliştiririz eklenmeli bence. Sadece kendinizi geliştirirken deneyimlerinize dikkat edin, neyi nasıl yaşadınız, neden yaşadınız bunlara da bakın. Olan oldu elbet ama nasıl oldu?

   İnsanın kendi eksiklerini fark ederek bu doğrultuda bir adım atması kişisel gelişimin başlangıç noktasıdır.Öncelikle hedeflerinizi belirleyin bir tablo yapın, arasından sizin için en önemlisini seçin ve başlayın, Hepimizin yapısında kararsızlık vardır, adım atacağız ama emin değiliz, bunu aşmamız için, sanırım hızlı düşünme ve tecrübeye ihtiyacımız var. Verdiğimiz kararlar bize her zaman fayda sağlamayabilir, o yüzden her zaman bir adım önde düşünmek gerekir. Özgüveninizi kazandığınız zaman kararsızlıklardan da kurtulacaksınız demektir. Her durumu farklı bir bakış açısıyla bakmak yararlı bir mekanizma görevi görür. Bir fikre, olaya, duruma, habere filme, farklı bir bakış açısı ile yaklaşırsak kendimiz için bir fark yaratmış oluruz. 

  Bu işin içinde başarıda var. Sanırım başarmak tek başına çok ta masum değil. Kimin nasıl baktığıyla değişebilen bir kavram. Kişi kötü bir arzusunu da yerine getirdiğinde bunu başarmış oluyor, Saymak istemediğim bir sürü kötü aktivite işte adını siz koyun. Hırsızın ev soyup, yakalanmadan, iz bırakmadan, sorunsuz bir şekilde çıkıp gitmesi onun başarısıdır. Bu eylemini planlamış ve sonuçta başarmıştır. o zaman bizler iyiyi başarmak kişisel gelişimimize katkıda bulunur diyelim.

  Kendimizi gelişime açık tutmak her zaman bize avantaj sağlayacaktır. başkalarını dinleyin kendiniz doğruluğunu ispatlamadan uygulamayın. Bende modaya ayak uydurdum, söyle böyle gelişelim, ama iyi insan olalım çünkü bu dünya da kötülerde var. Kendisini kişisel olarak geliştirmiş kötüler..

  

  
Önceki Sayfa
Sonraki Sayfa

Yazar Hakkında

0 yorum: